Angličtina je aktuálne najžiadanejší jazyk na pracovisku. Ak vás čaká pracovný pohovor a máte už dohodnutý dátum alebo sa chystáte zmeniť zamestnanie, či vás len zaujíma ako na angličtinu na pracovnom pohovore, pripravili sme pre vás zaujímavý článok na túto tému.
Prečo firmy požadujú angličtinu?
Veľa firiem na slovensku je zo zahraničia a tým pádom majú pobočky vo viacerých krajinách. Zamestnanci na Slovensku tak majú mnoho zahraničných kolegov, s ktorými potrebujú komunikovať a najlepším spôsobom je práve angličtina. Nie je nič nezvyčajné ak váš manažér nerozpráva po slovensky. Nie je to však jediný dôvod. Sú pozície, na ktorých nebudete angličtinu pravidelne používať. Veľké firmy radi prijímajú zamestnancov s potenciálom do budúcna. Znalosť angličtiny vám pomôže posunúť sa na lepšiu pozíciu v rámci firmy. V neposlednom rade ide aj o reputáciu firmy, keďže zamestnanci sú to čo tvorí firmu a ich vzdelanie je vizitkou firmy.
Angličtina na pohovore a ako to celé prebieha
V podstate tak ako po slovensky. To, že sa zmenil jazyk, väčšinou neznamená, že sa vás budú pýtať iné otázky. Zamestnávateľ stále potrebuje vedieť dôležité informácie o vás a dobrým spôsobom ako si overiť vašu angličtinu, je viesť časť alebo celý pohovor po anglicky. Pokiaľ sa nevyžaduje odborná znalosť angličtiny, vaša príprava by mala byť založená na rovnakých témach a otázkach.
Ako sa pripraviť na pohovor po anglicky
Určite je dobré naučiť sa odpovedať na bežné otázky na pohovore. Otázky typu, kde ste študovali, aké máte skúsenosti, ako by ste zvládli situáciu xy, atď. Veľa ľudí ale zabúda, že rozprávanie o sebe a svojich skúsenostiach nie je jediná téma rozhovoru. Ak chcete, aby vaša angličtina zapôsobila, mali by ste byť na pohovore aktívny a pýtať sa otázky, napríklad aj “How are you?”. Určite sa to ale nespýtajte uprostred pohovoru. Uvedená otázka slúžila len ako príklad, že nie všetky otázky a témy musia byť o pracovnej pozícii.
Snažte sa aktívne komunikovať a viesť diskusiu. Pokladajte doplňujúce otázky k informáciám, ktoré vám budú poskytnuté alebo kľudne aj zopakujte to čo vám bolo povedané ako formu potvrdenia, že ste to správne pochopili. Napríklad vám opíšu vašu pracovnú náplň a vaše potvrdenie by bolo napríklad “So the main part of this position is to be in contact with the clients and to handle contracts on daily basis.” Vhodné je následne uviesť vašu doplňujúcu otázku ako: “Will all those contracts be in English?”
Čomu sa vyhnúť na pracovnom pohovore
Ako sme už spomenuli, dobré je precvičiť si základnú komunikáciu v angličtine. Komunikáciu, ktorú by ste mali s kýmkoľvek. Otázky a spôsob akým sa ich vás môže zamestnávateľ spýtať sa môže totiž líšiť. Ak nechcete aby vás zaskočili, je dobré vedieť aktívne tvoriť vety a nie len odpovedať naučené frázy. Snažte sa vety nekomplikovať a ak zabudnete nejaké slovo, snažte sa ho obísť. Neskladajte vetu, ktorá vedie k slovu, ktoré neviete. Sami sa tak pritlačíte k múru. Otázku položte ináč alebo sa jej úplne vyhnite. Príklad : neviete si spomenúť ako sa povie mzda po anglicky? Môžete sa spýtať “How much money is for this position?”.
Slovenské vety v angličtine. To je pomerne bežné, keďže slovenčina je náš rodný jazyk, vety budú mať často slovenský podtón. Trocha nevadí, veľa ukáže, že angličtinu nepoužívate často. To by však stále až tak nevadilo, keďže firmy nehľadajú lingvistov a najdôležitejšie je, že sa dohovoríte. Problém nastáva, keď sa snažíte povedať slovenské vety po anglicky, keď sa to nedá doslova prekladať. Jednoduchý príklad: Všeobecne nadmerné pomáhanie si slovenčinou v angličtine nie je dobrým zvykom, keďže vás bude spomaľovať pri rozprávaní.
Aktívna komunikácia áno, veci na ktoré sa vás nepýtali nie. Máme na mysli veci, ktoré vás neprezentujú v dobrom svetle. Sú vety, ktoré v konečnom dôsledku môžu dojem skôr pokaziť. Ako napríklad, určite je dobré povedať, že by ste chceli angličtinu aktívnejšie používať. No to že ste ju doteraz ešte ani raz v zamestnaní nepoužili, je už informácia navyše, ktorá nijako nepomôže.
Správne seba opísanie a hodnotenie s príkladom. Toto je niečo, čo je dobré robiť pri každom pohovore, nezáležiac na jazyku. Avšak veľa ľudí má s tým problém a tak by sme vám radi dali zopár tipov. Napríklad poviete, že viete zvládať stresové situácie? Mali by ste uviesť aj príklad, najlepšie z vášho predchádzajúceho zamestnania, keď ste sa museli s takou situáciou vysporiadať. Snažte sa spomínať hlavne veci relevantné pre danú pozíciu.
Aké frázy a slovná zásoba, ktorú je dobré vedieť
Je slovná zásoba a frázy, ktoré sú spojené s pracovným pohovorom a je vhodné sa ich naučiť. Ako už bolo spomínané, spôsob akým sa ich spýtajú sa môže líšiť.
- Can you tell me about your background? – Môžete mi viac povedať o vašich skúsenostiach a vzdelaní? – Nejedná sa o doslovný preklad, keďže niektoré výrazy sa v slovenčine nepoužívajú.
- What experience do you have with … ? – Aké máte skúsenosti s…?
- Have you ever …. ? – Už ste niekedy … ? – Ďalšia otázka zameraná na vaše skúsenosti s nejakou aktivitou alebo situáciou. Napríklad “Have you ever worked in stressful enviroment”? – “Pracovali ste už niekedy v stresujúcom prostredí?”
- How did you deal with … ? – Ako ste zvládli …. ? –
- Are you able to … ? Ste schopný … ? Napr. “Are you able to start asap?” Ste schopný začať asap?
- How do you perform … ? – Aký pracujete / podávate výkon … ? – “How do you perform in a team?” – Ako pracujete v týme?
Otázky ktoré by ste kládli vy:
- Can I ask more details about the position? – Môžem sa spýtať na detaily o tejto pozícii?
- What will be my responsibilities? – Aká bude moja zodpovednosť / náplň?
- What environment will I work in? – V akom prostredí budem pracovať?
- What salary can I expect? – Aký plat môžem očakávať?
- Are there any benefits you offer at your company? – Sú nejaké benefity, ktoré ponúkate vo vašej spoločnosti?
- When would I start? – Kedy by som začal?
Dúfame, že ste sa v článku dozvedeli zaujímave a pre vás potrebné veci. Ak ste náhodou nenašli to, čo vás zaujíma, tak vám radi pomôžeme pripraviť sa na váš budúci pohovor na našom individuálnom kurze angličtiny, ktorý si časovo a témou prispôsobíte podľa vás. Angličtina na pohovore nemusí byť vôbec náročná ak sa dobre pripravíte.