Cestovateľská angličtina alebo ako na angličtinu na cestách, časť 1

cestovateľská angličtina na pláži

Radi cestujete alebo máte v pláne vyraziť v najbližšom čase niekam na dovolenku? Ak vás baví spoznávať a objavovať nové miesta a vytvoriť si nové zážitky, tak cestovateľská angličtina bude dobrým pomocníkom.

Angličtina na cestách

Každý domáci určite ocení ak budete vedieť povedať niečo v rodnej reči krajiny, ktorú navštívite. Ak máte ale v pláne navštíviť viac než jednu, tak sa z toho stáva nesplniteľná úloha. Práve preto je angličtina najlepší a najvhodnejší jazyk. Angličtina na cesty sa vám zíde do každej krajiny a do každej situácie.

Pripravili sme pre vás sériou článkov obsahujúcich frázy a tipy ako cestovať a rozprávať po anglicky. V prvej časti sme zhrnuli tie najzákladnejšie pre tých, ktorí po anglicky nerozprávajú. V ďalšej časti budú pokročilejšie pre tých, ktorí by sa radi naučili viac. A pre tých, ktorí si radi zlepšia angličtinu o úroveň, máme otvorenú ponuku kurzov.

Základné frázy

Hello – Ahoj – angličtina obsahuje viacero pozdravov, ktoré sú rozlíšené podľa časti dňa, podobne ako slovenčina. Tento pozdrav je v poriadku do každej situácie a aj keď sa prekladá ako „ahoj“, nikoho ním neurazíte.

Where, Who, Why, When, How, How much, What – Kde, Kto, Prečo, Kedy, Ako, Koľko, Čo – základom každej komunikácie je nekomplikovať to. Chceme vyjadriť základnú myšlienku, ako napríklad „kde toalety?“. Ak budeme v núdzovej situácii potrebovať nájsť toalety, aj takto formulovaná otázka bude na nezaplatenie ;).

Sorry – Prepáčte – ak náhodou do niekoho narazíte alebo niekomu omylom obsadíte ich miesto.

It’s ok – Je to ok – alebo „nevadí, to je v poriadku“. Vhodné do veľa situácií, ak napríklad vám niekto povie „sorry“ môžete takto odpovedať. Použiteľné aj ak vám niekto poďakuje, ale na to máme vhodnejšiu odpoveď.

Thank you – Ďakujem – už asi každý počul ako poďakovať po anglicky, aj napriek tomu to pre istotu spomenieme. Môžete povedať aj „Thanks„, to je už ale trochu neformálnejšie.

You are welcome – Nie je za čo – ak náhodou poďakuje niekto vám, je slušné povedať nie je za čo. V angličtine neexistuje veľa ďalších spôsobov ako to povedať a najlepšie ak budete používať túto.

Please – Prosím – pri otázkach alebo žiadostiach sa slušné pridať do vety na koniec „please“. Nie je to nevyhnutné, ale každý to ocení. Len si dajte pozor, nikdy to nepoužite ako odpoveď, keď vám niekto poďakuje. Druhá strana by si mohla myslieť, že ich o niečo chcete požiadať.

Here you are – Nech sa páči – povie čašník, keď vám podáva jedlo alebo keď budete vy niečo niekomu dávať. Existuje aj verzia „here you go“. Obidvoje má rovnaký význam a je jedno, ktoré budete používať. Je ale šanca, že to prvé budete počuť častejšie

Platenie a objednávanie

How much – Koľko – ak ste v obchode alebo pri pokladni, táto fráza vám postačí na opýtanie sa na cenu veci, ktorú chcete kúpiť.

Too much – Príliš veľa – ďalšia fráza, ktorá sa nám hodí pre rozprávaní sa o cene. Je veľa krajín, kde sa cena zjednáva a preto je dobré aj toto vedieť.

Can I? – Môžem? – užitočná otázka keď sa potrebujete spýtať na povolenie niečo spraviť. Najlepšie je pridať aj slovo vyjadrujúce čo chcete spraviť. Ak ale ho neviete, tak si môžete vypomôcť znázornením.

I would like … – Rád by som – najlepší spôsob akým poviete, že by ste chceli niečo spraviť. Napríklad „I would like to order“ – rád by som si objednal. Nesnažte sa používať preklady slovenských fráz ako „dám si, prosím si, želám si“.

Tieto frázy sú tie najzákladnejšie, ktoré je potrebné vedieť pri cestovaní. Dúfame, že vám naša cestovateľská angličtina pomôže a že vaše cestovanie bude šťastné a plné zážitkov!