Najväčšie chyby začiatočníkov alebo ako si pokaziť vlastný úspech

Rozhodli ste sa práve učiť po anglicky alebo si oprášiť jazyk ktorý ste už dlho nepoužívali? Je to rozhodnutie za ktoré budete vďačný. Ale ak chcete dotiahnuť vašu angličtinu na dobrú úroveň, mali by ste si dať na pár vecí pozor.

Keď s učením len začínate, urobiť zopár chýb je pomerne jednoduché. Každý povie niekedy niečo, čo nemyslel. Ale teraz máme na mysli chyby v učení. Nenechajte si vaše učenie pokaziť najčastejšie robenými chybami. Aké to teda sú?

Určte si cieľ a dajte si pozor aby ste si na seba nezobrali toho priveľa.

Učenie sa angličtiny je niečo, čo sa nedá zvládnuť za jeden týždeň. Potrebuje to skôr dlhodobejšie odhodlanie. Pokiaľ nevyčleníte váš všetok voľný čas a nechcete zabudnúť na spánok, tak je treba očakávať, že na dobrú angličtinu to aspoň pár mesiacov potrvá kým sa budete vedieť dohovoriť. Pokiaľ nutne potrebujete sa naučiť rýchlo za krátky čas angličtinu, odporúčame naučiť sa najmä frázy a vety, ktoré môžete vo vašom prípade potrebovať. Na všeobecné ovládanie angličtiny do každej situácie to ale nestačí. Je potrebný všestrannejší prístup. To ale vôbec nevadí, komunikovať v angličtine sa dá už pomerne skoro.

Nenechajte sa odradiť neúspechom.

Veľa ľudí má pocit, že im to nejde a zastanú niekde v polovici alebo aj na úplnom začiatku. Niektorí sa učia rýchlejšie a niektorí pomalšie a niektorí … ? Nebojte sa, každý sa dokáže učiť a naučiť angličtinu. Radi vám pomôžeme nájsť si spôsob učenia, ktorý vyhovuje práve vám. Treba sa učiť s pozitívnym pocitom na srdci. S motiváciou vám tiež pomôžeme. Dajte tomu čas a uvidíte, že vám to tiež pôjde.

Ďalšou chybou je danie si jednej hodiny týždenne bez učenia sa doma.

Síce každá trocha pomôže, nedá sa očakávať, že takto sa posuniete ďaleko a rýchlo. Učenie angličtiny nemusí byť vôbec ťažké a možno ste už aj počuli, že angličtina je ľahká. Avšak naučenie sa cudzieho jazyka nie je jednoduché. Preto odporúčame aktívnejšie venovanie sa angličtine v jazykovke ako aj doma. Ak nemáte čas, aj 15 minút na zopakovanie pár slovíčok pomôže.

Proste tak sa to povie – je niečo s čím by ste sa nemali uspokojiť.

Snažte sa jazyk pochopiť. Naučené frázy na začiatok sú síce dobré, ale ak rozumiete tomu čo používate, dá vám to veľký potenciál do budúcnosti. Ako príklad môžeme uviesť, že je dobré vždy začať vetu v angličtine osobou, ktorá vykonáva aktivitu. Viac sa môžete dočítať v článku prečo nepoužívať slovenčinu na učenie angličtiny.

Plytvanie časom na nepotrebné veci pri učení.

Keď len začínate, nepotrebujete vedieť každý detail. Veľa ľudí ovláda anglickú gramatiku v písomnej forme až príliš dobre, teda v porovnaní s ústnym prejavom. Mali by ste sa snažiť rozprávať hneď ako viete zopár slov po anglicky. Lepšie rozprávať aj s chybami ako vôbec. Na vyjadrenie základnej myšlienky nepotrebujete vedieť všetkých 12 časov. Treba si však dať pozor, aby sa rozprávanie s chybami nestalo vašim zvykom. Tu vás musí usmerniť lektor. Lektor vám dá spätnú väzbu a poukáže na to, čo by ste pre danú úroveň angličtiny mali vedieť.

Nedostatok času

No počkať, nedostatok času, predsa nie je chyba. Naklonovať sa nevie nikto, ak raz dostatok času nemá. Chyba je ale v nevyužití času a príležitostí ktoré máme. Keď robíme síce niečo iné, no priestor na angličtinu je. Napríklad keď niekam cestujete, môžete si opakovať potichu slovíčka alebo rovno tvoriť vety. Dá sa tiež komunikovať s okolím po anglicky alebo počúvať nahrávky. Pravidelné aktivity vám vedia neuveriteľne pomôcť pri učení. Ťažké to naozaj nie je.

Posledná chyba je nastavenie si priorít. Asi každý chce hovoriť plynule po anglicky. No keď si nenastavíte priority správne, tak bude zložité sa venovať angličtine pravidelne.

Pridaj komentár